czwartek, 7 marca 2013

Inspiracyjne porażenie słoneczne - video, które wprawi Cię w zachwyt

Mimo, że na śliskich papierach bierzemy jeszcze w kółko dni z kalendarzowej zimy, to na ulicach w ostatnich dniach można było dostrzec sporadyczne przypadki poparzenie słonecznego. Nie chodzi mi tutaj o ofiary solariów, czy testerek tanich samoopalaczy, ale o ludzi, których od środka "rozpala gorączka" (w słowniku mojej mamy - wariatuńciów).  Rozpoznacie ich bez trudu - w czasie, gdy większość dopiero zrzuca zimowe płaszcze na rzecz wczesnowiosennych, oni rozbierają się do krótkiego rękawka.
Jak pewnie zdołaliście zauważyć, wiosna wiąże się nie tylko ze zmianą odzienia wierzchniego, ale również ze zmianami w życiu. To właśnie teraz większość kobiet spina się z Ewą Chodakowską, wieczorami podjadając czekoladę, a panowie naprzemiennie pocą się na siłowniach i ochoczo wcinają kurczaka z ryżem.
Jako, że porzuciłam nawyk gotowania - kurczak rozmraża się wieki i przypala zanim zdąży się go położyć na patelnię, a dla Ewy Chodakowskiej prawdopodobnie nie miałabym cierpliwości, to postanowiłam inaczej wykorzystać moją radość ze zmiany pory roku i cieszyć się z małych rzeczy (cie-szmy-się-z-małych-rze-czy-bo...).

Co?
W idealnym momencie natrafiłam na znaną mi już wcześniej stronę everynone.com. Stwierdziłam, że jest to coś, nad czym warto się zatrzymać i pokazać większej publice
Znajdziecie tam kilkuminutowe filmy stworzone by je obejrzeć, spróbować zinterpretować, ale przede wszystkim pokochać (a co za tym idzie oglądać na okrągło!). Jestem świadoma niszowego charakteru przedsięwzięcia, ale mimo to żywię nadzieję, że komuś się spodoba.

Kto?
Jeśli zakochamy się w produkcjach, zechcemy poznać twórców i zdecydować, czy nadają się na naszych mężów/kochanków/idoli, to znajdziemy niewiele: "Everynone is a filmmaking team located in the redwood forest. We are: Will Hoffman, Daniel Mercadante, Julius Metoyer III", krótko i na temat, ale w moim odczuciu wystarczyłoby "We're geniuses".

Jak?
Całokształt wielu zamieszczonych tam filmów oddaje jedno określenie - masterpiece.  Za niewątpliwy atut należy uznać wieloznaczność z jaką da się odczytywać poszczególne fragmenty. Mimo wlepiania ślepi w ekran któryś raz z kolei (pewnie X-dziesiąty), za każdym razem dostrzegam nowy detal całkowicie zmieniający moją dotychczasową interpretację. Nie ma mowy o przeroście formy nad treścią (ani treści nad formą!). Zachwyt nad błahymi czynnościami życia codziennego, przedmiotami, albo gestami wzrusza, bawi i inspiruje jednocześnie.
Ważną rolę odgrywa tu forma w jakiej zrealizowano projekty - przeważa mój ulubiony minimalizm i zachowawczość. Estetyka pozwala delektować się nie tylko merytoryczną, ale i wizualną stroną dzieła. Zaskakuje nowatorskie rozwiązanie w kwestii budowania narracji przez obraz oraz odrzucenie słowa jako istotnego przekaźnika informacji.

Oto mój absolutny faworyt:


[Ujmuje prostotą spojrzenia na świat. Niektóre ujęcia są dość oczywiste, inne bardziej złożone. Momentami człowiek się głowi nad kwestiami: "jaki związek ma kobieta z włosami z kobietą bez włosów?", ale po dłuższym przyjrzeniu się odkrywa tajemnicę.]
A na dobranoc bonusik (również od Everynone, ale tym razem "zlepieny" całkowicie z klipów z YT!).4 komentarze:

 1. cześć, "you made my day" tym postem, gdzie Ty to znajdujesz, zazdroszczę źródeł i dziękuję

  Dagmara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę z tego powodu!
   często przypadkiem wpadam na takie perełki, a Everynone pokazał mi mój znajomy jakiś rok temu :)

   Usuń
 2. 'Symmetry' już widziałam wieku temu ale nie wiedziałam, że jest tego więcej! Piękne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się w takim razie, że mogłam Cię uświadomić :)

   Usuń

Można niekoniecznie grzecznie...